Download
Дифтерія в Україні
Дифтерія.pdf
Adobe Acrobat Document 343.3 KB
Download
Кір, наслідки та профілактика.
Кір.pdf
Adobe Acrobat Document 235.1 KB

ЧИ МОЖНА ПРИЙНЯТИ В ДОШКІЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДИТИНУ БЕЗ ЩЕПЛЕНЬ

 

Ганна ГРИЩЕНКО — головний спеціаліст відділу

дошкільної освіти департаменту загальної

середньої та дошкільної освіти МОН

 

Насамперед слід взяти до уваги юридичний аспект обговорюваної проблеми. Відповідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність дошкільної освіти в державних і комунальних навчальних закладах. А згідно з рішенням Конституційного
суду України від 04.03.2004 № 5-рп/гоо4 нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про осві­ту» від 23.05.1991 №1050 ХІІ прийом дітей у дошкільні навчальні заклади проводиться за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють. А згідно зі статтею 36 За­кону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-ІІІ батьки мають право вибирати дошкільний навчальний заклад.

Водночас відповідно до пункту 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 12.03.2003 № 305, прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної до­відки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний за­клад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Законами України «Про захист населення від ін­фекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ (статті 12 і 15) та «Про забезпечення санітарного та епідемічно­го благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-ХІІ (стаття 27) з метою запобігання захворюванням на ту­беркульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні профілактичні щеплення є обов’язкови­ми. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих за­кладів не дозволяється. У разі, якщо профілактичні ще­плення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням конси­ліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Питання про відвідування дошкільного навчаль­ного закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, розв’язує лікарсько-консультативна ко­місія, згідно з наказом МОЗ від 29.11.2002 № 434 та за­твердженого цим наказом Примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до від­відування дошкільного та шкільного загальноосвіт­нього навчального закладу.

Отже, керівник дошкільного навчального за­кладу зобов’язаний прийняти дитину за наявності відповідних медичних довідок встановленого зраз­ка. А батьки дітей, яким не зробили обов’язкові профілактичні щеплення (незалежно від причин), мають додатково подати висновок лікарсько-кон­сультативної комісії лікувально-профілактичного закладу державної (комунальної) форми власності, де зазначено, що дитина здорова і може відвідувати дошкільний навчальний заклад. 


Організація харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

1. Закон України “Про дитяче харчування”

2.Закон України «Про якість та безпечність харчових продуктів»

3.Закон України «Про питну воду та питне водопостачання»

4.Постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах"

5.Постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 № 258 "Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

6.Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений наказом Міністерством освіти і науки України, Міністерством охорони здоров’я України від 01.06.2005 № 242/329

7.Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 № 298/227; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 травня 2006 року за №523/12397

8.Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах (спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2006 №620/563)

9.Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництва і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб (наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23.07.2002 №280)

10.Лист Міністерства освіти і науки України від 21.06.2007 №1/9-394 "Про здійснення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

11.ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»

12. СанПин 42-123-4117-86 «Условия, сроки хранения особо скоропортящихся продуктов»

13. Наказ Міністерства охорони здоровяУкраїни від 29.12.2012 №1140 "Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Медичні вимоги до якості та безпечності 

   ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ – ЗАПОРУКА ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ ДОШКІЛЬНИКА

  Повноцінне харчування дітей - необхідна умова забезпечення їх здоров'я, запорука фізичного розвитку дошкільників.

   Їжа - єдине джерело життєво важливих речовин, необхідних для росту та формування дитячого організму, його актвної діяльності і стійкості до несприятливих впливів зовнішнього середовища. 

    Раціональне харчування, що відповідає фізіологічним потребам зростаючого організму в харчових речовинах і енергії, забезпечуе нормальний гармонійний розвиток дитини, підвищує його стійкість до різних несприятливих факторів, сприяє виробленню імунітету до різних інфекцій. Незадовільна організація харчування, особливо серед дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади, є однією з основних причин поширення гострих респіраторних захворювань, збільшення кількості часто і тривало хворіючих дітей.

   Правильне харчування забезпечує нормальний фізичний розвиток дитини, попереджає виникнення відхилень у розвитку і зростанні.

   Недостатня забезпеченість дитини всіма харчовими речовинами, особливо вітамінами, мінеральними солями та мікроелементами, є одним з основних моментів попередження інфекціних захворювань.

     Стан імунітету визначається не тільки кількісною стороною харчування, скільки його якістю та біологічною цінністю. Кріфм того, раціональне харчування підвищує стійкість дитячого організму до дії шкідливих екологічних фактороів.

   Раціон дітей повинен бути різноманітним і збалансованим за основними харчовими речовинами. 

     Головні поживні речовини в дитячому віці - це вуглеводи, білки та жири, залізо, кальцій, вітамін С і цинк.

      Вуглеводи повинні складати 50% від добової кількомсті споживаних калорій.

     Білки - приблизно 15-20% від добової кількості калорій міститься в рослинних джерелах білка.

     Жири - повинні складати близько 30-35% від загальної добової кількості калорій, до них повинні входити насичені, мононенасичені та поліненасичені жирні кислоти. Слід памятати, що при належному споживанні жирів організм отримує всі есенціальні амінокислоти, необхідні для вироблення  різних метаболітів, та жиророзчинні вітаміни.

      Мінеральні речовини. Організм потребує в першу чергу кальцій (1200 мг на добу), залізо (2 мг) та цинк (12 мг).

      Вітаміни. Важливо задовольняти потреби дітей у вітамінах А, D, В12, В6, фолієва кислота, рибофлавін, ніацин, тіамін. Основні джерела всіх цих вітамінів - фрукти та овочі.

     Молоко та молочні продукти - є високоякісним продуктом, до складу якого входять харчові речовини, що відіграють важливу роль в розвитку дитячого організму. Молоко легко засвоюжться дитячим органіхмом. Білки молока засвоюються на 0,5-0,6%, жири - 96%, вуглеводи - 98%.

    Яйця - містять майже всі необхідні для дитячого організму  харчові складові. Яйця містять велику кількість поживних речовин. Однак збільшена кількість яєць не буде корисною для дитини. В день дітям від 1 до 7 років можна давати 0,5 яйця. Не слід давати дітям сирі яйця, тому що в сирому яєчному білку міститься овидин - речовина, яка погано впливає на вітамінний обмін в організмі.

      М'ясо - дуже корисний продукт харчування завдяки вмісту в ньому значної кількості білків. 

    Харчування дітей повинно бути повноцінним, різноманітним за складом продуктів і повністю задовольняти фізіологічні потреби дитячого організму в основних харчових речовинах.


ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

 1. Суворе дотримання часу та інтервалів між годуванням.

                       Сніданок і вечеря повинні тривати 15-20 хв.

                       Обід - 20-25 хв.

                       Полудень - 20-25 хв.

        За 35 хв. до прийому їжі обов'язково повинен бути відпочинок (відсутність рухливих ігор і занять).

    2. Кількість прийомів їжі на день повинна дорівнювати:

                       до 3 років - 5 разів;

                       3,5 - 4 роки - 4 - 5 разів;

                       старше 4 років - 4 рази.

         Останні прийом їжі за дві години до сну.

  3. Правильний кількісний та якісний розподіл їжі на окремі прийоми.

  4. Дотримання умов прийому їжі та правил поведінки дитини під час прийому їжі. 


КОМПОНЕНТИ ХАРЧУВАННЯ

 

Харчові джерела вітамінів та мінеральних речовин

Біотин - печінка, ґєчний жовток, овес, овочі, горіхи, пророщене зерно.

Вітамін А (ретинол) - риб'ячий жир, печінка, нирки, молоко, масло, сир, яйця, маргарин, зелені листкові овочі, жовті та червоні фрукти і овочі (зокрема абрикоси, морква, помідори).

Вітамін В1 (тіамін) - свинина, бекон, печінка, нирки, продукти з цільного зерна, дріжджі, соя, риба, зелені овочі (зокрема горошок), картопля.

Вітамін В12 (ціанкобаламін) - печінка, м'ясо, яйця, дріжджовий екстракт, молочні продукти (зокрема сир).

Вітамін В3 (ніацин) - печінка, пісне м'ясо, продукти з цілого зерна, овочі (зелений перець, горошок, картопля), риба, дрвжджі, арахіс, сир, яйця.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) - більшість продуктів, як от: м'ясо, зернові культури (зокрема з висівками, темний рис), овочі, дрвжджі, яйця, горіхи.

Вітамін В6 (піридоксин) - м'ясо, яйця, риба, хліб, зелені овочі (зокрема капуста), дріжджі, пророщене зерно та продукти з висівками, молоко.

Вітамін Д (кальциферол) - масло, маргарин, яйця, риб'ячий жир, жирна риба.

Вітамін Е (токоферол) - насіння, зелені листкові овочі, горіхи, хліб з висівками, маргарин, крупи, яєчний жовток, рослинна олія, пророщене зерно.

Вітамін К - зелені овочі, соя, печінка, рослинна олія, крупи, фрукти, горіхи.

Вітамін С (аскорбінова кислота) - чорна смородина, шипшина, солодкий перець, апельсин, лимони, помідори.

Залізо - мясо, печінка, нирки, яйця, квасоля, сочевиця, шпинат, курага, дріжджі, інжир, чорнослив, крупи, горіхи, какао, патока.

Йод - морепродукти, печінка тріски, фрукти, овочі. Йодовані добавки містяться також у деяких сортах кухонної солі.

Калій - крупи, фрукти і фруктові соки, овочі, горіхи, м’ясо.

Кальцій - молоко, йогурт, сир, м’ясо, крупи (зокрема вівсяна), риба (зокрема сардини), зелені овочі (крес-салат, шпинат тощо), кунжут, горіхи.

Лецитин (холін та інозитол) - яєчний жовток, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, овес, горох і боби, горіхи, пророщене зерно.

Магній - зелені овочі (крім шпинату), хліб, молоко, яйця, арахіс, соя, кунжут, ціле зерно.

Марганець - листкові овочі, боби, горох, ананаси, продукти із цілого зерна, яєчний жовток, горіхи, насіння, чай, кава.

Мідь - Зелені овочі, печінка, молюски, продукти із цілого зерна, сухофрукти, мигдаль .

Сірка - Яйця, м’ясо, риба, молоко, крупи. Міститься у всіх білках горіхи, насіння, чай, кава.

Фолієва кислота - печінка, зелені овочі, бобові, хліб, банани, продукти із цілого зерна, дріжджі.

Фтор - Чай, морська риба, хліб, банани, продукти із цілого зерна, дріжджі.

Цинк - М’ясо, продукти із цілого зерна, бобові.